Drugie życie rzeczy
W miesiącu czerwcu br. wychowankowie Domu Dziecka w Długiem wzięli udział w projekcie ekologicznym pt. „Drugie życie rzeczy”.
Celem projektu było uwrażliwienie uczniów na problemy środowiska przyrodniczego, wyrabianie poczucia odpowiedzialności za środowisko poprzez odpowiednią segregację odpadów, rozwijanie zainteresowań problematyką odpadów opakowaniowych poprzez nadawanie im drugiego życia.
Dom Dziecka im. Janusza Korczaka w Długiem od wielu lat wdraża u swoich podopiecznych nawyk odpowiedzialności za otaczające nas środowisko i nieustannej dbałości o aspekty ekologiczne naszej planety. Wychowankowie dzięki zaangażowaniu i ciężkiej pracy stworzyli na terenie placówki pracownię techniczno – plastyczną, która zdecydowanie przyczyniła się do rozwoju umiejętności manualnych i rozwijania zainteresowań. Dzieci pod nadzorem wychowawcy, wykorzystując również surowce odpadowe własnoręcznie zmodernizowali wyposażenie pomieszczenia oraz zajęli się jego dekoracją. Każdy przedmiot może znaleźć swoje drugie życie i stać się niezbędny w codziennych czynnościach. Wychowankowie sami gromadzą materiały odpadowe z myślą o kolejnym ich wykorzystaniu, doskonale wiedzą, że nie wszystko trzeba wyrzucać na śmietnik.
Pracowitość dzieci i ich zaangażowanie jest zauważane zarówno przez wychowawców jak i wielu gości odwiedzających Dom Dziecka. Niezmiernie wiele radości i satysfakcji przynosi dzieciom docenienie ich nabytych umiejętności do wykorzystywania odpadów, jako niezwykłych dekoracji. Swoimi pracami wychowankowie pokazują możliwości wykorzystania odpadów a jednocześnie dają przykład jak można dbać o środowisko.